Reklama
 
Blog | Pavel Šik

Sobecký obraz České republiky v Evropě

Český konzul v Miláně Michal Bucháček uvedl, že zabavení zdravotnickému materiálu určeného Itálii bylo nešťastné, protože zveřejnění této informace v italských novinách La Republica padlo zrovna na den (21.3.), kdy byl v Itálii hlášen nejvyšší počet lidí nakažených virem SARS-CoV-2. Detaily už se neřešily. Česká republika se omluvila a slíbila „obratem“ náhradu. Tak obratem to nebylo, poslali jsme několik tisíc ochranných obleků do Itálie a Španělska (letouny dorazily v neděli 29.3. do Španělska a 30.3. do Itálie). Ta zpráva zapadla v každodenní záplavě nejen u nás, ale i v cílových zemích. Nálepku jsme už dostali, jak napsala La Republica jednalo se vážný případ evropské nesolidarity.

Budiž, stalo se. Česká republika není jediným pirátem v době koronavirové. Spojené státy přesměrovali v Thajsku 200 tisíc ochranných masek určené pro policii v Berlíně do USA. Bylo to v německém tisku nazváno “moderním pirátstvím” a poškodilo to již tak hodně komplikovaný vztah mezi Německem a USA.

Každého z nás by po nešťastné situaci se zabavenými rouškami napadlo napravit obraz ČR a co nejrychleji udělat opravdové gesto, které by naší společnou lítost zdůraznilo. Bohužel to vláda neudělala. Dne 19.3. nás totiž podle informací českého konzula oficiálně Italská vláda požádala o pomoc v podobě vyslání zdravotnického personálu do nejpostiženějších regionů. Co by udělal státník potažmo vláda, která nesleduje denně lajky na sociálních médiích? Možná by parlamentu přednesla tuto žádost a možná by se zasadila o to, abychom ukázali gesto. Bohužel naše vláda to bez další případné diskuze odmítla asi s vědomím, že konkrétně její voliči na sociálních sítích by to určitě nekvitovali. Pomáhat jiným totiž v Čechách není populární. Mohla tehdy nabídnout alespoň možnost léčení italských pacientů v Čechách jako to například udělalo virem mnohem postiženější Rakousko, které z vlastní iniciativy přijalo francouzské pacienty. Nenabídla. Nechala to spadnout bez komentáře pod stůl. Kdybychom byli v kritické situaci jako Španělsko, dalo by se to i pochopit.

Někdo by mohl říct, vždyť jsme byli před pár dny ochotni přijmout několik francouzských pacientů do brněnské nemocnice. Ano, když  Francie evropské země požádala o pomoc, byli jsme ochotni přijmout 6 pacientů, psalo se o tom v místním tisku. Francouzská strana to nakonec odmítla. Oficiálním důvodem bylo, že už to není potřeba: „Letadlo nepřiletělo na základě doporučení lékařského týmu na francouzské straně“. Rakousku Francie na stránkách své diplomacie výslovně děkuje, protože Rakousko převzalo pacienty již v polovině března, mnohem dříve, než o to Francie požádala.

Německo přijalo z Itálie, Francie a Holandska přes 200 těžce nemocných pacientů. Také je v Neapoli tým doktorů z univerzitní kliniky z Jeny. V polovině března poslalo do Itálie 7,5 tuny zdravotnického materiálu. 3.dubna poslalo do Španělska 50 plicních ventilátorů. Ano, mohli bychom říci, ale Německo je přece hospodářská velmoc a ti na to mají.

Podívejme se tedy, kdo ještě Itálii pomohl. Třeba Norsko zaslalo tým lékařů procvičených v republice Kongo v boji s Ebolou do Bergama. Polsko poslalo do Itálie tým 15 lékařů. Rumunsko sice zablokovalo dodávku zdravotnického materiálu do Itálie a zakázalo vývoz všech hygienických prostředků, což italský ministr zahraničí kritizoval, ale alespoň do Itálie poslalo tým 11 lékařů a 6 sestřiček. Turecko si chce vylepšit svůj mediální obraz a zaslalo do Španělska a Itálie letadla naložené zdravotnickým materiálem. Malé Estonsko poslalo včera 60 tisíc respirátorů FFP2 a FFP3 napůl do Itálie a Španělska a žádné jim předtím nezabavili. A dokonce nejchudší země Evropy Albánie zaslala do Bergama tým 30 lékařů a zdravotníků. Solidarita v praxi.

Žijeme uprostřed Evropy a stavíme si svůj vlastní obraz. Jednou tahle bláznivá doba skončí, ale vztahy se sousedy zůstanou.

https://www.repubblica.it/esteri/2020/03/21/news/coronavirus_cosi_la_repubblica_ceca_ha_sequestrato_680_mila_mascherine_inviate_dalla_cina_all_italia-251883320/
https://rmx.news/article/article/italy-czech-republic-confiscated-our-face-masks
https://news.err.ee/1077709/estonia-sending-60-000-masks-to-italy-and-spain
https://www.diplomatie.gouv.fr/de/neuigkeiten/coronavirus-covid-19/article/europaische-solidaritat-in-reaktion-auf-covid-19

Kauzu se zabavenými rouškami nám Italové dali řádně pocítit, říká český konzul v Miláně


https://www.euronews.com/2020/03/28/albania-sends-30-doctors-and-nurses-to-italy-to-help-fight-the-covid-19-pandemic
https://www.regjeringen.no/en/aktuelt/norway-sending-medical-team-to-italy/id2696783/
https://rmx.news/article/article/poland-sends-aid-and-doctors-to-italy-in-a-show-of-european-solidarity
https://www.romania-insider.com/ro-medical-team-italy-april-2020

Italy struggling so much with coronavirus patients are being flown to Germany


https://www.nato.int/cps/en/natohq/news_174937.htm

Turkey delivers planeloads of medical aid to Spain and Italy


https://www.nato.int/cps/en/natohq/news_174623.htm
https://brnensky.denik.cz/zpravy_region/zbytecne-pripravy-letadlo-s-nakazenymi-francouzi-v-pondeli-do-brna-neprileti-20200406.html

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama