Reklama
 
Blog | Pavel Šik

Hobiti se zbraní v ruce – změna Ústavy pod taktovkou ODS v koalici s ANO a Zemanem..

Při citátu Tomáše Halíka “Země bývalého komunistického bloku přišly ke svobodě většinou příliš lacino. Hrdinný odpor proti totalitě byl záležitostí nepatrné menšiny, pro většinu, jak se nyní ukazuje, touha po svobodě byla jen touhou po výhodách” jsem si vzpomněl na hobity.
John Ronald Reuel Tolkien je označován jako autor moderní fantasy. Často mám nejen já pocit, že předlohu pro své hobity našel v České kotlině. Tuhle teorii potvrzuje například filosof Daniel Kroupa: “Češi hledají sebepotvrzení odporem k sousedním národům a mají tendenci ke xenofobii. Češi zkrátka trpí nedostatkem sebedůvěry, komplexem malosti…” a právnička Barbara Havelková, odborná asistentka na Lincoln College oxfordské univerzity doplňuje “žijeme na objektivně pěkném místě a užíváme si ho. Ale taky to znamená, že nás moc nezajímají problémy „velkého světa“ a že tu taky chceme být sami”.

Tolkien vystihl neuvěřitelně přesně člověka, který se stará jen o svou zahrádku a velký svět za kopcem i všechny jeho problémy ho vlastně nezajímají. Popsal člověka zříkajícího se odpovědnosti, zachumlaného v teplých dekách povrchnosti a trucovitě sledujícího pohádky s dobrým koncem. Člověka omílajícího fráze jako “stejně se nic nezmění” nebo “mít řečí jako Palackej” nebo “dopadnout jako sedláci u Chlumce”. Voňavá kotlina a zahrádka se dokonce opěvuje i v České hymně, kterou by Češi dle průzkumů nejraději obehnali ostnatým drátem a nikoho nepustili ani dovnitř ani ven. Češi nezpívají ve své hymně o žádném boji za nezávislost a za svobodu jako Britové, Irové, Američani, Francouzi nebo dokonce stejně početní Dánové či Portugalci.

Tolkien ale docela dobře vystihl i další, kladné povahové rysy. Popsal hobity jako většinou dobrosrdečné, veselé tvory, kteří mají zálibu v dobrém jídle, pití a kouření dýmky. To přece všechno na první pohled s klasickými povahovými rysy Čechů sedí, nebo? Dobře, většina Čechů jsou tedy hobiti a ten zbytek elfů má smůlu. Takovou definici slýchám uprostřed Pražské kavárny na otázku, proč máme takové politiky jaké máme. Hobiti označovaní jako “béčka”, definovaní jako méně chytří, méně vzdělaní, prostě jako vesničtí “redneckové” z Moravy volí v takovém počtu politiky jako Zeman nebo Babiš.

Má to ale i své výhody, říkám si, vždyť „Česko se v posledních letech opakovaně umístilo v první desítce nejmírumilovnějších zemí, který vydává britský Institut pro hospodářství a mír.“  Tak jak do toho všeho pasují zbraně? 

Neberte Hobitům jejich zbraně – krok první

„Evropský soudní dvůr zamítl žalobu ČR proti revizi směrnice EU o držení poloautomatických zbraní“… Tenhle titulek mi přišel v prosinci 2019 dost skurilní a tehdy jsem si musel srovnat informace. Nechápal jsem, proč zrovna mírumilovná hobití Česká republika tak vehementně napadla a zažalovala revizi směrnice? Jsme jedna z mála zemí Evropy, kde existuje právní nárok na vlastnictví střelné zbraně po splnění daných požadavků. I svobodomyslná Británie je v tomto ohledu mnohem přísnější. Co to má tedy znamenat?

Jsme divoký východ Evropy a já mám o této poklidné, mírumilovné hobití zahrádce absolutně mylnou představu? Proč Slovensko směrnici prosazovalo a Česká republika (s tichou podporou ultrakonzervativního Polska a totalitního Maďarska) byla proti?

A  proč vlastně EU řeší zbraně a co ve směrnici vyžaduje?
Odpověď je po prostudování směrnice pochopitelná. Vzhledem k volnému pohybu obyvatel v rámci Schengenu chtějí státy Evropy sladit interní regulace zbraní a některé omezit. Směrnice vzhledem na události posledních let zpřísňuje nebo přímo zakazuje především:

  • držení poloautomatické zbraně upravené z automatické zbraně (pozn. poloautomatické/samonabíjecí – při každém zmáčknutí spouště vyjde vždy jen jedna rána na rozdíl od automatických, která střílí v dávkách)
  • držení krátkých poloautomatických střelných zbraní se zásobníkem na více než 20 nábojů a dlouhých poloautomatických střelných zbraní se zásobníkem na víc než 10 nábojů
  • držení poloautomatických zbraní vybavených sklopnou nebo teleskopickou pažbou,
  • nařizuje registraci všech znehodnocených střelných zbraní (např. se zavařenou hlavní), které byly použity např. při útocích v Paříži
  • nařizuje registraci hlavních dílů střelných zbraní

Podle mého názoru je směrnice naprosto v pořádku i pro člověka, který chce mít nějakou osobní zbraň a nemám nic proti myslivcům. Těch se totiž novela netýká. Pro mě osobně je směrnice možná ještě málo přísná, nechápu proč musí mít někdo doma zbraň, která střílí (změna odkazu na základě připomínky čtenáře – původně špatně příklad full auto, nyní správně samonabíjející puška) takhle viz odkaz, i když bude mít jen 10 nábojů a ne jako doposud třeba 32 nábojů.

Podle oficiálních informací MVČR byla žaloba zdůvodněna: “Směrnice porušuje jak zákaz proporcionality, tak zákaz diskriminace, přičemž by se dotkla asi 300 tisíc legálních držitelů zbraní, kteří mají zbrojní průkaz a také neurčeného množství držitelů znehodnocených zbraní nebo zásobníků, kteří doposud vůbec nepodléhají evidenci”. Přitom tzv. znehodnocené zbraně byly použity při útocích v Paříži před pár lety. Ptal jsem se sám sebe, no a co? Co je tak hrozné na té směrnici? Vždyť to jsou zbraně, které jsou určeny k zabíjení a je naprosto v pořádku, že se musí evidovat. A navíc, pokud počítám 8,5 milliónu voličů v ČR znamená 300 tisíc držitelů zbraní 3,5%? Tak proč ze sebe děláme v EU veřejně šílence, kteří chtějí mít v každé domácnosti poloautomatickou zbraň s velkými zásobníky?

Obrázek: reklamní banner ligy Liga Libe

Hlavními zastánci žaloby byli tehdy – bývalý ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) společně s místopředsedkyní poslaneckého klubu ODS Janou Černochovou, zesnulým senátorem Jaroslavem Kuberou (ODS) a aktivním senátorem Martinem Červíčkem (ODS). Takže levice, pravice a nakonec tichá dohoda s populisty z ANO, kteří žalobu posvětili. Celonárodní shoda právě u zbraní? Pak jsem se dočetl, že petici sdružení tzv. Liga Libe, která bojuje proti odzbrojení a chce zakotvit ústavní právo na zbraň podpořili i prezident Miloš Zeman či premiér Andrej Babiš! Proč se žádná strana hlasitě proti této žalobě nevymezila?  Tehdy jsem se ptal: Chceme být národ držitelů poloautomatických zbraní? Je zde nějaký jiný zájem? Možná.

Hobiti vyrábí zbraně ve velkém

Podle stránek zbraně.cz je z 219 značek výrobců zbraní uvedených na stránkách za Spojenými státy (65) nejvíce z ČR – 32 (někteří už neexistují nebo se změnily názvy firem). Podle žebříčku SIPRI se ČR umístila na 21. místě s vývozem zbraní v hodnotě 133 milionů dolarů. “Česká republika byla v minulosti několikrát kritizována za vývoz zbraní do „problematických regionů a režimů“. Podle Conflict Armament Research patřily české zbraně mezi dvanáct nejpoužívanějších zbraní teroristy z Islámského státu. Privátní zbrojovky zásobují Čínu, Azerbajdžán, Turecko nebo přes Saudskou Arábii Jemen, Libyi a Sýrii.

A kdo jsou ti výrobci?

Česká zbrojovka a.s. se v objemech ročního exportu řadí k největším vývozcům České republiky. V roce 2019 se v kategorii “Objem exportu” umístila na 22. místě.

Czech Small Arms (C.S.A.) – výrobce poloautomatických “pistolí pro velice osobní použití” se sklopnými pažbami Sa vz.58 rifles and Sa vz.61,

exportér do 30 zemí na 6 kontinetech, 

Reklama

 

Alfa proj s.r.o. –  Firma je v současné době druhý největší výrobce krátkých zbraní v České republice, nejsem si ale jistý, zda-li se jich směrnice dotkne.
Czech weapons – výrobce velice “civilních zbraní” viz stránka  mj. se sklopnými pažbami

Proarms Armory – teleskopické pažby? 

Luvo Prague Ltd – prodává nebo vyrábí ? zbraně pro typicky osobní použití

 

a asi i jiní…

Je to opravdu tak jednoduché, že politici dělají lobby pro zbrojní průmysl a skupinu fanatiků do zbraní? Nebo jsou čeští politici napříč stranami sami blázni do zbraní a bojí se vzpupných hobitů, kterým jednou dojde trpělivost? 

Každý hobit má právo bránit svou zahrádku se zbraní v ruce – Když jsme neuspěli se žalobou, změní ODS ústavu? Krok druhý..

O půl roku později, kdy svět řeší pandemii a spousta lidských existencí i v České republice je buď zničeno nebo ohroženo, v době, kdy se republika zadluží asi nejvíce v historii, přijde najednou tiché Déjà vu. Když se to to nepovedlo žalobou, zvolí se jiná cesta. Dělá si ODS legraci? Předseda senátorů ODS a bývalý policejní prezident Martin Červíček, kterého se díky zaručeným příjmům důsledky pozastavené ekonomiky vůbec nedotkly, předloží návrh na změnu Ústavy ČR na základě petice 100 tisíc lidí a požaduje zbraň k obraně jako ústavní právo? Podle citace: „Norma má podle tvůrců pomoci čelit odzbrojovacím tendencím v Evropské unii a zabránit tomu, aby mohlo být toto právo omezeno běžným zákonem.“ Úvaha je totiž taková, že pokud tohle právo bude v Listině základních práv a svobod, nemůže jít Evropská směrnice do střetu s Ústavním právem členského státu. Takže šup s právem do Ústavy a zvítězíme nad nepřáteli z EU?

V době, kdy by ODS měla mít především jeden zájem a to vytvořit koalici proti populistům, komunistům a extremistům a hájit zájmy většiny obyčejných lidí tahle strana zase znovu potvrdila svou pověst nevypočitatelné strany privátních zájmů. Právě v téhle době má tahle strana za prioritu zbraně společně se sdružením Liga Libe a lobby výrobců zbraní? Právě v téhle době, kdy poukazuje na střet zájmů Babiše jí jeho vláda posvětí tuhle absurdní změnu a tím jde ODS do tiché koalice se Zemanem, hnutím ANO nebo Trikolórou a jinými extrémisty kvůli změně Ústavy? Vláda změnu doporučila, i když její poradci psali cituji: „U určité části laické veřejnosti by přijetí návrhu ústavního zákona mohlo vést k mylnému přesvědčení, že se jím rozšiřují meze nutné obrany..“ Co to znamená? Jednoduše to, že kdejaký redneck, pokud se bude cítit ohrožený, na vás v budoucnu vytáhne zbraň i když to samozřejmě nesmí. Ale první případy zabití projdou kolečkem soudů za 5-10 let?

Ptám se sám sebe: Je to opravdu v České republice taková priorita a potřeba, aby se mohl člověk bránit zbraní? V osmé nejmírumilovnější zemi na světě, kde se za poslední rok podle statistiky stalo 12! loupežných vražd nebo 1! případ braní rukojmí? Kde počet trestných činů průběžně už několik let v pořadí klesá i když poslední rok byl s nárůstem „3,5“ procenta vyjímkou? Budou hospodské rvačky hobitů, tak jak je maloval Josef Lada, v budoucnu končit zastřelením toho, kdo někomu dal facku, protože se napadený cítil ohrožený na životě? Budeme při silniční kontrole vystupovat z auta pouze tehdy, pokud nás k tomu policie výslovně vyzve a jinak nás zastřelí v domnění, že máme zbraň jako v USA? Podle současného politického spektra si to asi národ přeje. Možná, že se v budoucnu změní i naše hymna. Mohli bychom si od Francouzů vypůjčit např. Marseillaisu, když Francie při projednávání zbraňové směrnice nejvíce tlačila na omezení samonabíjecích zbraní, tak už přece tu píseň nebude potřebovat…

Do zbraně, občané,
v šik svůj se každý řaď.
Jen dál, jen dál!
Krev nečistá ať skropí
luh i sad!

https://www.lidovky.cz/domov/vlada-podporila-senatni-navrh-na-ustavni-pravo-branit-se-zbrani.A200713_185753_ln_domov_ele
https://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2019-12/cp190149cs.pdf

Tomáš Gawron: V implementaci zbraňové směrnice je ČR premiantem


https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/drzeni-zbrani-eu-smernice.A161220_140030_zahranicni_aha
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/soud-eu-zbrane-smernice-cesko-zaloba.A191203_094213_zahranicni_bro
https://echo24.cz/a/SQyPR/zamitnete-ceskou-zalobu-na-smernici-o-drzeni-zbrani-radi-soudu-advokatka-eu
https://www.mvcr.cz/clanek/cr-poda-zalobu-proti-smernici-eu-o-zbranich.aspxhttps://euractiv.cz/section/vnitro-a-spravedlnost/linksdossier/zbranova-smernice-eu-od-kritizovaneho-navrhu-az-po-vysledny-kompromis/
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/kubera-podporuje-petici-ktera-zada-zakotveni-prava-na-drzeni/r~97254a8e8d0111e9b2a00cc47ab5f122/
https://youtu.be/59SsXrQgD3I následná změna na základě připomínky (samonabíjející zbraň)


https://domaci.ihned.cz/c1-66789940-vlada-podporila-senatni-navrh-na-ustavni-pravo-branit-za-urcitych-podminek-sebe-i-jine-zbrani

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama